Risicoaansprakelijkheid voor freelancers

Risicoaansprakelijkheid voor ingehuurde freelancers
Een freelancerovereenkomst is een overeenkomst van opdracht (zie freelancers in de BSO) waarbij de BSOorganisatie opdrachtgever is en de freelancer opdrachtnemer.
Een BSOorganisatie is als opdrachtgever aansprakelijk voor fouten gemaakt door een niet-ondergeschikte opdrachtnemer die in opdracht van de BSO werkzaamheden verricht. (art. 6:171 BW)
Het moet daarbij gaan om werkzaamheden ter uitoefening van het bedrijf van de opdrachtgever.
Een door de BSO ingehuurde freelancer kan onder deze bepaling vallen indien hij functioneert ‘onder de paraplu’ van de BSO en het voor een derde niet kenbaar is dat de freelancer als een onafhankelijke contractpartij is ingehuurd voor specifieke activiteiten.

Verklaring omtrent gedrag (VOG)
Een ingehuurde freelancer heeft geen arbeidsovereenkomst. Als hij voor langere tijd aanwezig is op de werkvloer, is het verstandig toch een VOG te vragen. Het gaat hier weliswaar niet om werknemers, maar het feit dat personen in het kader van werkzaamheden met de kinderen gedurende een (lange) periode op de werkvloer aanwezig zijn, maakt dat het verzoek tot het overleggen van een VOG gerechtvaardigd is.

Vragen en antwoorden


Aansprakelijkheid is afhankelijk van veel factoren!
Het is belangrijk te bedenken dat de vraag wie aansprakelijk is, afhankelijk is van de concrete situatie en de in die specifieke situatie geldende geschreven en ongeschreven rechtsregels. Deze verschillen van geval tot geval. Alle relevante factoren spelen daarbij een rol. Het is niet mogelijk hier algemeen geldende richtlijnen voor te geven.

Vraag advies op maat
Heeft u specifieke vragen in verband met uw aansprakelijkheid in een concrete situatie? Vraag het aan uw verzekeringsadviseur, uw werkgeversorganisatie of neem een gespecialiseerde juridische adviseur in de arm.

 


Vraag
Zijn er nog extra risico's voor de BSO als de BSO een jongleur of acrobaat in huis haalt en die betaalt voor activiteiten met kinderen zonder dat achter de jongleur of acrobaat een organisatie (zoals een circus) zit?
Hoe zit het met verzekeringen?

Antwoord
Er zijn geen speciale risico’s  verbonden aan een freelancer ten opzichte van een professionele organisatie. In beide gevallen is de BSOorganisatie als opdrachtgever aansprakelijk voor fouten gemaakt door een niet-ondergeschikte opdrachtnemer die in opdracht van de BSO werkzaamheden verricht. (art. 6:171 BW)
Als de BSO is verzekerd tegen de wettelijke aansprakelijkheid van bedrijfsrisico’s is het wel van belang dat de BSOverzekeraar weet dat er met freelancers wordt gewerkt. Daarnaast moet je eisen dat de freelancer of de ingehuurde organisatie een adequate (bedrijfs)aansprakelijkheidsverzekering heeft afgesloten.

Vraag
Ik heb een jongleur die als freelancer voor ons werkt. Is de BSO verplicht te controleren op diploma’s? Hoe weet je welke diploma’s relevant zijn?

Antwoord
De BSO is niet verplicht te controleren op diploma’s. Wel is de BSO verantwoordelijk voor de veiligheid van de door haar aangeboden activiteiten. Het veiligheidsaspect moet als voorwaarde worden geëist en in het freelancercontract met de jongleur worden vastgelegd.

Voorbeeld
Een BSO laat een jongleur met de kinderen jongleren. Een meisje raakt gewond door een kegel die zij, toen zij de kegel omhoog gooide, ongelukkig op het hoofd kreeg. De ouders stellen de BSO aansprakelijk.
Er wordt vastgesteld dat de jongleur niet onrechtmatig heeft gehandeld. Dat het kind de kegel op haar hoofd kreeg is domme pech.
De BSO heeft een bedrijfsaansprakelijkheidsverzekering afgesloten en bij de verzekering gemeld dat ze met freelancers werkt. De BSO heeft ook in het informatieboekje, waarnaar in de plaatsingsovereenkomst wordt verwezen, gemeld dat ze activiteiten aanbiedt zoals jongleren en daarbij gebruik maakt van freelancers. De jongleur is additioneel ingezet. Naast de jongleur was er een pedagogische medewerker op de groep aanwezig.

De BSO stelt dat zij alle voorzorgsmaatregelen heeft genomen die redelijkerwijze van haar verlangd mogen worden en de gebruikte ruimte geschikt was voor dit doel. De BSO stuurt de claim van de ouders die haar aansprakelijk stellen door naar haar bedrijfsaansprakelijkheidverzekaar.
De verzekeraar acht de claim niet toewijsbaar omdat zowel de BSO als de jongleur niet nalatig zijn dan wel onrechtmatig hebben gehandeld.

Indien de jongleur wel onrechtmatig heeft gehandeld, is hij zelf aansprakelijk.
De BSO heeft een risicoaansprakelijkheid voor door haar ingehuurde opdrachtnemers. De ouders kunnen zowel de BSO als de jongleur aanspreken. Als de bedrijfsaansprakelijkheidsverzekeraar van de BSO de schade vergoedt zal zij op haar beurt trachten (een deel van) de schade op (de verzekeraar van) de jongleur te verhalen.
In dit geval is de BSO niet nalatig en toch aansprakelijk.

Verder naar Aansprakelijkheid bij inhuren activiteiten

Terug naar Inhoudsopgave


Deel deze pagina: 
Print Doorsturen Maak pdf