Personele samenwerking

De pedagogisch medewerker van de BSO die ook de tussenschoolse opvang verzorgt. De klassenassistent die na schooltijd pedagogisch medewerker van de BSO is. De leidster van de peuterspeelzaal die voor schooltijd de voorschoolse opvang voor haar rekening neemt.

Allemaal vormen van personele samenwerking die ten goede komen aan de kinderen maar ook positief werken op het samenwerkingsproces. Een ander belangrijk voordeel van personele samenwerking is dat er grotere en interessantere aanstellingen kunnen worden gecreëerd waardoor personeel kan worden behouden.
Als een medewerker verschillende functies in één baan combineert spreekt men over een combinatiefunctie.


Wat is een combinatiefunctie?
Men spreekt van een combinatiefunctie als één medewerker werk uit verschillende sectoren op het gebied van opvang, vrije tijd, activiteiten en onderwijs combineert in één baan. In de combinatiefunctie waar het in dit stuk over gaat staat het werken met kinderen in de leeftijd van 2 t/m 12 jaar centraal.  

Hoe te starten met een combinatiefunctie?

Combinatiefuncties kunnen pas echt slagen als beide organisaties een visie ontwikkeld hebben op het inzetten van medewerkers in meerdere sectoren. Ook andere vormen van personele samenwerking, zoals werken met detachering, het werken met gezamenlijke vrijwilligers kunnen pas slagen als de organisaties hierover nagedacht hebben en hun aanpak vastgelegd hebben. Wat niet wil zeggen dat er direct een beleidsnotitie moet liggen. Ga in gesprek met elkaar over de meerwaarde van combinatiefuncties.
Voor het invoeren van combinatiefuncties kunt u een checklist gebruiken. De checklist biedt een overzicht van de verschillende onderwerpen die bij de realisatie van combinatiefuncties een rol spelen.

Indien u meer wilt lezen over het realiseren van combinatiefuncties klik hier.

Impuls Brede school en combinatiefuncties

De Impuls Brede school, sport en cultuur zal na de start in de grote steden vanaf 2009 verder uitgezet worden in alle gemeenten. Het gaat om subsidie die toegevoegd wordt aan het gemeentefonds. Gemeenten tekenen een bestuurlijke overeenkomst om Combinatiefuncties te realiseren. De kosten hiervoor worden gedeeld: 40% uit de landelijke subsidie en 60% vanuit de gemeente. In het eerste jaar is de rijksfinanciering 100%.
De Impuls moet leiden tot versterking van de samenwerking tussen organisaties voor onderwijs (Brede scholen), sport en cultuur.
Kinderopvang/BSO en welzijn zijn geen participant in het bestuurlijk akkoord Impuls. In de praktijk blijkt de realisering van combinatiefuncties ook zeer gewenst door koppeling van organisaties voor onderwijs, sport en cultuur aan de sectoren kinderopvang en welzijn. Kinderopvangorganisaties hebben zich de laatste jaren sterk toegelegd op het verzorgen van dagarrangementen (met onder andere sport en cultuur) die aansluiten op de programma’s van de basisschool.
Een nadere toelichting vindt u hier.

Meer informatie

Verschillende vormen van combinatiefuncties

Combinatiefuncties kunnen er verschillend uitzien. Zo kunnen combinatiefuncties worden gecreëerd binnen één organisatie; bijvoorbeeld een organisatie voor kinderopvang waar een medewerker zowel in de dagopvang als in de BSO werkzaam is, maar er kunnen ook combinatiefuncties door twee verschillende organisaties worden gecreëerd, bijvoorbeeld door de school en de BSO.

De volgende combinatiefuncties zijn te onderscheiden:

1.de interne combinatiefunctie
2.organisatie- en sectoroverstijgende combinatiefuncties met twee arbeidsovereenkomsten
3.organisatie- en sector overstijgende combinatiefuncties met één werkgever en één contract

Mogelijkheden voor contracten

In de praktijk worden de meeste knelpunten ervaren rondom het arbeidscontract en de juridische kant van combinatiefuncties. Toch is er vaak meer mogelijk dan men denkt. Wilt u meer lezen over deze mogelijkheden klik dan hier.

Competenties en begeleiding van de medewerker met een combinatiefunctie

  • De medewerker die in verschillende functies werkt in een zogeheten combinatiefunctie heeft andere competenties nodig dan de medewerker die één functie vervult. Een combinatiemedewerker werkt vaak met verschillende collega’s, in verschillende werksferen en soms ook met verschillende leeftijdsgroepen. Het betekent veel schakelen en flexibiliteit. Dit vraagt dus andere competenties.
    Ook de begeleiding van de combinatiemedewerker vraagt speciale aandacht. 

Tips en aanbevelingen

  • Medewerkers die een basisopleiding hebben kunnen na verloop van tijd, in het kader van loopbaanbeleid, doorgroeien naar bredere combinatiefuncties. De medewerker heeft dan al een bepaalde mate van werk- en levenservaring wat het ‘schakelen’ ten goede komt.
  • Heldere verwachtingen en belangstellingsregistratie. Wees helder over de functie-inhoud en de verwachtingen. Heeft u het gevoel dat een medewerker de juiste houding heeft om door te groeien, zet dan een loopbaanpad uit. Registreer bij alle medewerkers hun interesse en wees duidelijk als u van mening bent dat medewerkers niet in staat zijn om door te groeien.
  • Samen met ROC de opleiding of bijscholing vormgeven, zodat deze op de praktijk gebaseerd is.
  • Besteed aandacht aan coaching on the job.
  • Overweeg of het functieniveau 3 passend is voor de aard, inhoud en zwaarte van de functie. Maak hierover een beleidskeuze die u vertaalt in profiel en salariëring.
    Meer lezen hierover? Klik dan hier.

Werken in verschillende organisatieculturen

Een medewerker die in een combinatiefunctie werkt heeft soms te maken met verschillende organisaties met ieder een eigen organisatiecultuur. De school is voornamelijk gericht op het leren van kinderen en de BSO op het invullen van de vrije tijd van kinderen door ontspanning. Samenwerken vanuit verschillende organisatieculturen is niet altijd even eenvoudig. Heel veel communiceren is een eerste vereiste. Elkaar steeds duidelijk maken wat je bedoelt en zoeken naar gemeenschappelijke doelen. Voor meer informatie over organisatieculturen klik hier.
 
Organisatiecultuur
Cultuur is iets wat zich manifesteert als je als buitenstaander een organisatie bezoekt. Je maakt kennis met gewoonten die typerend zijn voor deze organisatie. 

Opleidingen

Er zijn diverse opleidingen voor het werken in de sectoren BSO, onderwijs en buitenschoolse activiteiten. Verschillende hogescholen bieden nascholingen en specialisaties aan. Het voert te ver om deze opleidingen en nascholingen allemaal te benoemen. Voor een overzicht van deze opleidingen kunt u diverse websites bekijken.

FCB dienstverlenen in arbeidsvraagstukken
FCB ondersteunt werknemers en werkgevers in de branches Welzijn en Maatschappelijke dienstverlening, Jeugdzorg en Kinderopvang (WJK) bij het beleid ten aanzien van arbeidsomstandigheden, personeelsbeleid en opleiding. Dat doen zij door middel van projecten, subsidies, onderzoek en informatie.

Calibris
Informatie over de kwalificatiestructuur opleidingen kinderopvang.

Abvakabo kinderopvang
Op deze site kunt u via het cao-overzicht de cao tekst van de kinderopvang vinden waar op pagina 84 de functie van pedagogisch medewerker staat omschreven inclusief de opleidingen. Als de werknemer als pedagogisch medewerker uitsluitend werkzaam is in de buitenschoolse of naschoolse opvang (BSO/NSO) volstaan alle sociaal-pedagogische, sociaal-culturele, pedagogische, sport/lichamelijke opvoedings- en culturele/kunstzinnige vormingsopleidingen op ten minste MBO-kwalificatieniveau 3.

Samenwerken

Samenwerken met freelancers
Soms heeft de BSO geen organisaties in de nabije omgeving om mee samen te werken. Met name in kleine gemeenten of op het platteland zijn soms geen professionele organisaties in de buurt om mee samen te werken. Om toch een gevarieerd activiteitenaanbod voor de kinderen te hebben kunnen freelancers ingehuurd worden om bijvoorbeeld muziekles of een sportactiviteit te geven.
Om deze samenwerking vast te leggen wordt meestal gebruik gemaakt van contracten.
Meer informatie over freelancecontracten vindt u hier. U treft er ook een model van een freelancecontract.

Samenwerken met vrijwilligersorganisatie
In enkele gevallen werkt de BSO met vrijwilligers of met vrijwilligersorganisaties. Het werken met vrijwilligers roept vaak veel vragen op. Vooral op het gebied van verantwoordelijkheid en aansprakelijkheid.


Aandachtspunt voor samenwerken met vrijwilligersorganisaties
Samenwerken vereist aandacht en respect voor de ander. Er zit in de samenwerking met vrijwilligers meer emotie, soms zijn mensen al 20 jaar met hun vereniging verbonden. Daar moet je als professionele organisatie rekening mee houden. Als professionele organisatie ben je vaak ongeduldig, maar je moet niet meteen alles willen. Het vraagt veel geven en nemen en de basis is een goede vertrouwensrelatie. Gerda Oomkes, directeur van Stichting ’t Kasteel in Leiden

Werkplezier en arbeidssatisfactie van de combinatiemedewerker

Van combinatiemedewerkers wordt vaak een grote inzet gevraagd, waarbij gewaakt moet worden voor versnippering van het werk, het missen van inhoud en diepgang, en het gevoel nergens bij te horen.
Afwisseling, zekerheid, contact met collega’s en zelfstandigheid scoren hoog in het werkplezier van medewerkers.
Ook het gevoel een 'thuisbasis' te hebben is van cruciaal belang. Dat kan bijvoorbeeld in werkbegeleiding een nadrukkelijke plaats krijgen. Het gaat om het binden, boeien en behouden van combinatiemedewerkers. Meer over werkplezier van de combinatiemedewerker.


Deel deze pagina:
Print Doorsturen Maak pdf