Op landelijk niveau is er in juli 2010 een basisset prestatie-indicatoren ontwikkeld voor het beoordelen van het functioneren van het CJG.
Het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) vormt een samenwerkingsverband waarin zorg, ondersteuning en diensten voor jeugdigen, ouders en organisaties samenkomen en in onderlinge samenhang worden aangeboden. Gemeenten willen weten wat het bereik is van het CJG, de effectiviteit en de mate van tevredenheid over het CJG door gebruikers.
Het algemene doel van periodieke metingen is inzicht te krijgen in het functioneren van het CJG en de effectiviteit van het CJG.
Doelstelling van het CJG is dat jongeren en gezinnen met opgroei- en opvoedproblemen of vragen hun weg weten te vinden naar de niet-geïndiceerde voorzieningen voor de doelgroep van -9 maanden tot 23 jaar. Hieraan is de doelstelling gekoppeld dat jongeren en gezinnen daardoor minder een beroep doen op de geïndiceerde zorg van Bureau Jeugdzorg.
De volgende stap is om indicatoren vast te stellen op basis waarvan het functioneren van het CJG en de effectiviteit van het CJG kan worden gemeten.
Op landelijk niveau is er in juli 2010 een basisset prestatie-indicatoren ontwikkeld voor het beoordelen van het functioneren van het CJG.
Voor de ontwikkeling van de prestatie-indicatoren is een beleidskader opgesteld op basis van de ambitie en kerndoelstellingen die op landelijk niveau zijn geformuleerd ten aanzien van ‘alle kansen voor alle kinderen’.
Wat betreft het ambitieniveau wordt ingezet op:
De kerndoelstellingen richten zich op de volgende beleidsthema’s:
Aan de hand van dit beleidskader zijn vervolgens prestatie-indicatoren geformuleerd die de prestaties van het CJG in kaart brengen. De prestatie-indicatoren meten niet de resultaten van de afzonderlijke kernpartners, maar de overstijgende effecten van samenwerking in het CJG. Hierbij is een onderscheid gemaakt in noodzakelijke en gewenste indicatoren. De noodzakelijke indicatoren vormen de basisset voor elke gemeente die – desgewenst – in te vullen is naar lokale behoefte: er kunnen binnen de set prioriteiten worden gesteld en/of indicatoren worden toegevoegd.
Wij sluiten bij het opstellen van de indicatoren zoveel mogelijk aan bij de basisset prestatie-indicatoren. Op dit moment geeft de basisset alleen aan wat er gemeten moet worden, niet hoe er gemeten moet worden.
Op grond van de basisset prestatie-indicatoren zijn de volgende indicatoren geoperationaliseerd.