U bevindt zich hier:

Diversiteitswaaier: Diversiteit en Opvoeding 0-12

Effectief werken aan opvoedingsondersteuning voor allochtone gezinnen* met kinderen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar: daarop richt deze diversiteitswaaier zich. Ambtenaren, coördinatoren van Centra voor Jeugd en Gezin (CJG) en uitvoerende professionals vinden in de waaier een keur aan praktijkvoorbeelden van succesvolle methodieken, tips en ervaringen van professionals vanuit eerstelijns instellingen in Zuid-Holland.

Uitdaging CJG’s

De Centra voor Jeugd en Gezin zullen in elke gemeente de spil vormen in het preventieve jeugdbeleid en de (toekomstige) jeugdzorg. De discussie over ‘wat werkt’ met betrekking tot opvoedingsondersteuning aan allochtone gezinnen wordt op verschillende plaatsen en niveaus gevoerd. De toegankelijkheid van het aanbod staat daarbij centraal.

Kloof tussen vraag en aanbod

Uit cijfers van de jeugdzorg en justitie blijkt dat allochtone jeugd relatief oververtegenwoordigd is in intensieve, niet-vrijblijvende vormen van jeugdzorg. Allochtone gezinnen maken echter weinig gebruik van het laagdrempelige aanbod van opvoed- en opgroeiondersteuning. Na 30 jaar ervaring met diversiteit en minderhedenbeleid bestaat er dus nog steeds een kloof tussen vraag en aanbod.

Die kloof is te overbruggen vanuit diversiteitsdenken: het benaderen van methodieken en programma’s met een interculturele blik. Hiervoor gelden als voorwaarden:

  • Aandacht en inzet voor diversiteit is vanzelfsprekend;
  • Wensen en behoeften van de diverse groepen worden onderzocht;
  • Aanbod wordt samen met de doelgroep voorbereid en uitgevoerd (participatie).
  • Er wordt rekening gehouden met specifieke kenmerken van de doelgroep;
  • Men is zich bewust van eigen vooroordelen;
  • Er wordt gebruik gemaakt van communicatiekanalen en overlegstructuren die aansluiten bij de doelgroep;
  • Contactpersonen en/of intermediairen uit de doelgroep zijn betrokken;
  • Er is draagvlak (politiek).

Inspirerend hulpmiddel

De diversiteitswaaier dient als hulpmiddel om de aandacht voor diversiteitsdenken binnen het CJG in het vizier te houden. De waaier bevat succesvolle ervaringen uit de praktijk van diverse methodieken en vele praktische tips en weetjes. Dit alles kort in 6 thema’s, puntsgewijs en afgezet tegen de diversiteitsmeetladder. De waaier is daarnaast bedoeld ter inspiratie voor het samenstellen van een kwalitatief goed aanbod, dat aansluit bij de vraag van allochtone gezinnen.

Meer informatie & download

Wilt u meer weten over diversiteitswerken, of heeft u hierbij behoefte aan ondersteuning? Informeer naar de mogelijkheden bij een van onze adviseurs via T 0182 547888.

U kunt de diversiteitswaaier hier downloaden.

 

* Nadruk ligt hier op niet-westerse allochtonen, maar de inhoud beperkt zich niet tot deze groep.

Dossiers:Diversiteit,Centra voor Jeugd en Gezin

Geplaatst: 28 februari 2011


Deel deze pagina: 
Print Doorsturen Maak pdf