Zorgstructuur in de kinderopvang

Tijdens trainingen en adviesopdrachten binnen de kinderopvang krijgt JSO regelmatig signalen dat de zorgstructuur binnen de kinderopvang nog niet overal optimaal is. Het signaleren van opgroei- of opvoedproblemen bij kinderen en gezinnen is een belangrijke taak van de kinderopvang maar vraagt begeleiding van de pedagogisch medewerkers. Bij het objectief vastleggen van signalen en het bespreekbaar maken met ouders hebben pedagogisch medewerkers coaching nodig. Vooral wanneer het gaat om kinderen met een bepaalde beperking of gezinnen met een andere culturele achtergrond.

Een belangrijke stap ná het in kaart brengen van signalen is het handelen. Er zijn verschillende routes en mogelijkheden, vaak afhankelijk van de motivatie voor hulp bij de ouders. In veel gevallen is samenwerking met andere organisaties nodig. De kinderopvang heeft daarbij te maken met een extern zorgnetwerk, waar professionals uit verschillende disciplines met elkaar samenwerken, zoals de jeugdgezondheidszorg, specialistische zorg (bijvoorbeeld het centrum voor autisme of logopedie), het Opvoedbureau, Bureau Jeugdzorg of het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling. Het contact leggen en inschakelen van andere organisaties vraagt om specifieke kennis en vaardigheden in het gebruik van een sociale kaart, privacywetgeving en de verwijsindex.

Binnen het onderwijs werken Intern Begeleiders om de interne zorgstructuur vorm te geven. Binnen de kinderopvang is dergelijke functie nog geen gemeengoed. In eerste instantie is de leidinggevende verantwoordelijk voor de begeleiding van zijn of haar medewerkers bij het signaleren en handelen. Maar door de groei van veel organisaties komen leidinggevenden verder van de uitvoering te staan. Voor die organisaties kan het opleiden van een medewerker tot Pedagogisch Specialist de oplossing bieden.
 
JSO start in 2011 met een training 'Pedagogisch specialist in de kinderopvang', waar de pedagogisch medewerkers in negen dagdelen (acht bijeenkomsten van een halve dag en één van een hele dag) opgeleid wordt tot pedagogisch specialist. Tijdens de training gaan de deelnemers aan de slag met intervisievormen, het oefenen van coachings- en gespreksvaardigheden met een trainingsacteur, rapporteren en planmatig werken. Bovendien wordt van de deelnemers verwacht dat zij gedurende de training een portfolio opbouwen en de training afsluiten met een presentatie van hun portfolio en plannen voor de eigen werkpraktijk.

Wilt u meer informatie over de training of wilt u of uw collega interesse deze training volgen, neem dan vrijblijvend contact op met de coördinatoren trainingen bij JSO, E trainingen@jso.nl of T 0182 547888.


Deel deze pagina: 
Print Doorsturen Maak pdf